Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Baterie pro mobilní telefony - originální

Jak vybrat originální baterii pro mobilní telefon?

 
Originální baterie vás potěší kvalitou a delší životností. 
 
Baterie je to, co dělá mobilní telefon skutečně mobilním. Má ale omezenou životnost a po čase je třeba ji vyměnit. Pokud netoužíte hledat co chvíli elektrickou zásuvku pro dobití vašeho telefonu, kvalitní nová baterie vám usnadní život.
 
 
 
 
Na trhu jsou k dostání baterie buď originální, pocházející přímo od výrobce daného mobilního telefonu, nebo tzv. neoriginální, jimiž se dodavatelé snaží uspokojit co nejširší spektrum uživatelů různých značek. Takové baterie mohou být levnější, tomu ale mnohdy odpovídá také jejich nižší kvalita a životnost.
 
Neoriginální baterie nemají softwarovou podporu mobilního telefonu, a někdy dokonce mohou způsobit jeho poškození. Originální baterie vám naopak zaručí perfektní funkčnost a kompatibilitu s vaším mobilem.
 
Než se ke koupi nové baterie rozhodnete, informujte se, zda budete mít k dispozici servis výrobce pro případnou reklamaci. Není to vždy samozřejmost a v případě neoriginálních baterií to platí dvojnásob. 
 
 
 

Typy baterií

Dnes se běžně můžete setkat s dvěma typy baterií: Li-ion a Li-Pol.
 
 
     
 
Li-ion (lithium-iontová baterie) je „chytrý“ typ baterie, který má zabudované senzory hlídající množství proudu a teplotu baterie. Tím se eliminuje možné poškození. Navíc má Li-ion baterie téměř nulové snižování kapacity při opakovaném nabíjení.
 
Li-Pol (lithium-polymerová baterie) je nejmodernější typ baterie pro chytré  mobilní telefony. Má vysokou funkčnost i během mrazu. Od předchozího typu se liší tím, že namísto tekutiny obsahuje polymerový gel. Díky tomu je nižší riziko, že baterie „vyteče“. Tento typ baterie bývá oproti Li-ionové baterii tenčí a ze všech tří typů je nejlehčí.
 
S dříve používaným typem Ni-MH (nikl-metal-hydridová baterie) se pravděpodobně již nesetkáte. Je nejméně ekologická a její kapacitu časem snižuje tzv. paměťový efekt. Není odolná vůči proměnám teplot a snáze podléhá mechanickému i elektrickému poškození. Od jejího používání se čím dál více upouští.
 
 
 

3 parametry, na které se zaměřit při výběru nové baterie

 

1. Kompatibilita

Ověřte si, zda „sedí“ nejen značka, ale také model telefonu, pro který baterii kupujete. Nerozhoduje pouze tvar baterie, ale i napětí (udává se ve voltech), se kterým baterie pracuje. Pokud si koupíte baterii s nižším napětím, váš mobilní telefon se pravděpodobně ani nezapne. V případě použití vyššího napětí, než jaké měla baterie původní, by mohlo dojít k poškození telefonu. Výše napětí se uvádí u každé baterie.
 
 

2. Kapacita

Kapacita baterie je uvedena v mAh (miliampérhodinách). Můžete zvolit totožnou kapacitu, jakou měla původní baterie mobilu, váš telefon pak bude mít stejnou výdrž jako dříve.
 
Jestli chcete, aby vydržel nabitý déle, zvolte kapacitu vyšší. Počítejte ovšem s tím, že baterie s vyšší kapacitou bude potřebovat více času k plnému dobití. Kromě toho může být baterie s vyšší kapacitou těžší než ta, na kterou jste byli ve svém telefonu zvyklí.
 
 

3. Cena

Nejdražším typem baterie, jaký si do svého mobilu můžete pořídit, je Li-Pol. Je ale také nejlepším typem – tyto baterie jsou lehké, odolné a nejpomaleji stárnou. Oproti tomu je baterie typu Ni-MH levná, připravte se ale na samovybíjení baterie a rychlé snižování kapacity. O něco dražší než Ni-MH baterie jsou Li-ion baterie, které jsou v současnosti nejprodávanější.
 
 
 
 

Co byste měli vědět o baterii do mobilního telefonu

 

Nabíjecí cyklus

Počet nabíjecích cyklů uvádí, kolikrát se může baterie vybít a nabít, než odejde. Tento údaj je třeba brát jako orientační, protože o životnosti baterie rozhodují i další faktory, jako jsou četnost užívání a teplota, při níž musí baterie pracovat.
Za nabíjecí cyklus se považuje režim baterie od jejího plného dobití po její naprosté vybití. Platí tedy, že čím více je baterie vybíjena „nadoraz“, tím méně vydrží. 
 
 

Paměťový efekt

Stav, kterého lze dosáhnout nabíjením baterie stále stejným proudem do stále stejné výše nabití a zároveň i konstantním nízkým a neúplným vybíjením takové baterie. Opakování tohoto zacházení s baterií vede až k jejímu úplnému zničení. Tento efekt existuje pouze u baterií typu Ni-Cd (nikl-kadmiová baterie), které se už nepoužívají.
Dnes bývá za paměťový efekt nesprávně označován jev, kdy baterii klesá kapacita z důvodu chování konkrétní chemické báze operující s ionty. Tento problém se ale týká pouze zmíněné „historické“ Ni-Cd baterie nebo Ni-MH baterie a lze ho snadno vyřešit formátováním baterie.
 
 

Formátování baterie

Jednoduchý proces, který optimalizuje chemickou situaci uvnitř Ni-MH baterie. Stačí baterii dvakrát po sobě zcela vybít a zase plně dobít.
Pozor, o formátování lithiových baterií Li-ion a Li-Pol se nepokoušejte. Těmto bateriím takhle nijak nepomůžete, a navíc mohou při tomto procesu explodovat.
 
 
 

Jak poznáte, že baterie u vašeho mobilu potřebuje vyměnit

 
Využitelná kapacita baterie se v mobilním telefonu snižuje už po pár měsících používání. Čas na výměnu obvykle nastává na přelomu druhého a třetího roku, přičemž záruka na mobilní telefon se většinou na výměnu baterie nevztahuje. Záleží na počtu proběhnutých nabíjecích cyklů a také na intenzitě provozu daného telefonu.
Než baterii vyměníte, ujistěte se, že pokles její výdrže není způsoben aktivitou softwaru. Zkontrolujte, zda na pozadí operačního systému neběží aplikace náročné na energii.
 
 

 

Jak pečovat o baterku v mobilním telefonu

 
- Zcela vybitý telefon již znovu nezapínejte a dejte ho rovnou nabíjet.
- Nevystavujte svůj mobilní telefon příliš vysokým nebo naopak nízkým teplotám.
- Nenabíjejte telefon v pouzdře, baterie se zbytečně zahřívá.
- Pokud nebudete telefon delší dobu používat, baterku z něj vyjměte.
- Když to není nutné, nevybíjejte baterii až na nulu.
 

 

Mýty aneb jak si nezničit baterii v mobilním telefonu

 
Do mrazáku
„Babská“ rada na prodloužení životnosti baterie říká, že stačí baterku vložit na pár minut do mrazáku. Ve skutečnosti je to jedna z nejhorších věcí, co baterii můžete udělat. Extrémní mráz baterii zatěžuje a rychlý přechod z tepla do zimy ji vysloveně ničí.
 
Odpojit, zapojit, odpojit, zapojit
Jiná „rada“ tvrdí, že k úplnému nabití baterie je třeba po dosažení 100 % mobil ještě několikrát připojit a odpojit od nabíječky. Není to pravda. Pokud jste si všimli, že po vypojení telefonu z nabíječky poklesl stav baterie o pár procent, je to způsobené tím, že operační systém začal okamžitě fungovat právě z baterie. Nikoli tím, že se baterie nedobila pořádně.
 
Noční nabíjení baterii škodí 
Nabíjení přes noc baterii naopak nijak nevadí. Lithiové baterie jsou „chytré“ a po dosažení plné kapacity se jednoduše samy přestanou nabíjet.
 
Pořádně vybít a naplno dobít
Plné vybití a nabití baterie představuje jeden nabíjecí cyklus. Čím více jich necháte naplno proběhnout, tím více zkrátíte vaší baterii životnost. Za ideální se považuje provoz mobilu na 40–80 % kapacity baterky.

 

Porovnat baterie pro mobilní telefony - originální